Когато стане дума за био стоките, медиите единствено ни натякват по-високата им цена без да коментират обективно защо това е така.
Защо това твърдение е подвеждащо?
Всъщност през последните години конвенционалните храни поевтиняха главоломно с цел да се задоволи нарастващото потребление. Но в ниската им цена има капан, неуловим на пръв поглед от хората.
Конвенционалните храни не са произведени за да нахранят човека, а с цел бързи печалби и бързи обороти. От една страна хранителните съставки се замениха със синтетични, които са токсични, от друга страна - днес купуваме несъзнателно много повече „маркетингови продукти“, а свидим парите си за основните храни. Тук също бих добавила, че голяма част от масовите храни засищат по-малко с цел да купиш по-голямо количество.
Конвенционалните стоки имат скрити разходи, които се налагат в последствие. Те нарочно са несъвършени или с планирано остаряване (купи-хвърли-купи) за да се наложи не след дълго да купуваме още и още евтини стоки за да печели алчния производител. Най-лошото е, че консумирайки евтини синтетични храни лесно се разболяваме, заради което прибягваме да плащаме и на фармацевтичната индустрия.
Скрити разходи има и като замърсяване на питейни, напоителни и производствени води, пестицидни замърсявания в самите продукти и др., които рано или късно се заплащат от обществото.
И не на последно място евтините конвенционални продукти са за сметка на мизерните заплати и липсата на здравни осигуровки за хората, които ги произвеждат и които по принуда изпадат в порочния кръг да пазаруват само евтино. Цикълът сякаш се затваря и няма излизане от него. Прекаленото занижаване на цената на стоките, понижава и заплащането на собствния ни труд.
Кое повишава цената на био продукцията?
Производството на биопродукти е с по-висока себестойност. Използват се биопрепарати, торове и агенти, чиято цена е значително по-висока, използва се основно ръчен труд и специфични техники, които повишават себестойността на продукта. Добивите в биологичното земеделие са по-ниски.
Също така, цените в био сектора са по-високи, защото се търгува с малки обеми стока. Няма я онази "икономия от мащаба", която се реализара при вноса на китайски стоки, например. За съжаление, българския био потрбител губи страшно много и от това, че почти не се предлага родна биопродукция.
Какво може да се направи?
Ако действително цените на био стоките все още са непосилни за вас, не се отказвайте да живеете здравословно. Нищо не е загубено! Можете да купувате био само като основни хранителни продукти (брашно, боб, леща, ориз) за да си приготвяте сами хляба и традиционните ястия. Цените на тези основни продукти вече се урегулираха по естествен път и сега се предлагат на съвсем приемливи цени.
Не зачерквайте варианта да отгеждате сами био продукция! Дори да нямате собствена градина, възможно е някои зеленчуци и подправки да се отглеждат слънчево в саксии на терасата. Такива са морковите, доматите... (повече информация)
Добър вариант да се храните здравословно е да потърсите малки местни производители, с които да се запознаете лично за да сте сигурни, че няма да ви подведат с практиките си. На пръв поглед звучи доста хипотетчно, но не е невъзможно да достигнете до такива хора. Един от вариантите за това е да се включите в хранителните кооперативи, които вече се създадоха в София, Пловдив, Варна и Стара Загора.
Няма коментари:
Публикуване на коментар