Остават броени дни до старта на нашия нов сайт!

Последни публикации

Детски изкушения = здравословни храни?

Автор Кристина Димова; текстът е откъс от статия в брой август 2011 на сп. „Моето дете“; източник "Розали"
Консултант: Гергана Кабаиванова


Снимка "Розали"

Навярно забелязваш колко нови здравословни детски храни се появиха напоследък. Да се чуди човек къде са били скрити досега :). Ела с нас да надникнем какво се крие зад опаковката...Правим винаги най-доброто за нашите деца, нали така? И когато някой авторитет от телевизионния екран ни каже, че новото кексче на … е пълно с ценни и полезни вещества, без които свидната ни рожба не може, с облекчение хукваме към близкия супермаркет. Похвално е за производителите, че вече сериозно започнаха да обръщат внимание на здравословните детски храни. И много от тях го правят с благородна цел. Други обаче се движат на ръба на манипулацията. А често най-нездравословните детски храни са поднесени по такъв начин, че малчуганите няма как да не ги забележат – в шарени опаковки с ярки цветове, в компанията на любими анимационни герои. Така покупката на новото лакомство се превръща в ежедневен ритуал, а ние родителите ставаме все по-безсилни на истеричното настояване на децата ни да получат дневната дажба от пакетчето си „забавна храна”.
И все пак, заражда се тенденция към по-съзнателно производство и пазаруване. Често обаче се предлагат продукти, за които се твърди, че са без консерванти, без оцветители, с добавени калций, витамини. Насърчаващото послание този път е насочено към родителите, но дали съдържанието на продукта отговаря на нуждите на детския организъм или става въпрос за същите тези „забавни храни”, поднесени в нова модерна опаковка?



Спести си излишните екстри!
Производителите често добавят различни допълнителни съставки или свойства на продуктите, с цел да ги направят по-привлекателни. Такива например са детските продукти с добавени витамини, минерали, калций и т.н. Освен, че тези „екстри” са синтетични, съществува съвсем реална опасност от предозирането им. Лекарите напомнят, че децата не се нуждаят от големи количества витамини и минерали. Вместо да се подлъгваш по такива витаминозни клопки, се запитай дали един прясно изцеден плодов сок няма да е по-полезен.


Храна за размисъл
Когато говорим за излишни „екстри”, можем да включим и цялата гама от „подаръци”, конкурси, томболи и какво ли още не. Така например, наивно е да вярваме, че детето ни ще научи английски език от диска, който идва като подарък с маргарина например. Или че участието в томболата за любима детска играчка си заслужава покупката на 20 кексчета.


Много вкусно и красиво не е на добре :)
Децата обожават лакомствата, защото те са вкуснички и шаренки. Всъщност дори са прекалено овкусени. Или много сладки, или много солени или умами (името на сладко-соления вкус, предизвикано от свободните глутамати във ферментирали и залежали храни и в хранителната добавка мононатриев глутамат), а също и неестествено оцветени или крещящо лъскави.
Добавките в храните, които придават тази „привлекателност“, са много вредни за подрастващите. Така например изкуствените оцветители и аромати оказват пряко влияние върху поведението на децата, като ги правят хиперактивни. Затова – помисли отново колко здравословен е даден продукт, ако изглежда прекалено апетитен.


Чети между редовете
Етикетът казва всичко!
Избери време, когато си без децата, за да проучиш добре храните, които си намислила да купиш. Запознай се с етикета – на него би трябвало да бъде цялата необходима информация. Имай предвид, че законите на Европейския съюз изискват производителите да изброяват съдържанието на енергия, протеини, въглехидрати и мазнини. Ще забележиш обаче, че все още има продукти без всякаква хранителна информация, защото мястото на опаковката е ограничено.Все пак, след проверката, ще си спокойна, че предлагаш на мъника си предварително проверени продукти.
  • Витамин С (Е 300 аскорбинова киселина) като най-масово използвана добавка в детските храни се счита не само за безобидна, но дори напротив – поощрява се приемът й в големи дози. Съществува обаче риск от предозиране. Въпреки, че излишните количества от вит. С преминават през тялото и се изхвърлят с урината, свръхдозите могат да доведат до гадене, повръщане и диария, както и болки в стомаха, обриви, безсъние, киселини в стомаха, главоболие и дори камъни в бъбреците. Ако възрастните могат безопасно да консумират до 2000 мг витамин С на ден, то препоръчителната дневна доза за деца до 13 г. е едва 15-45 мг витамин С на ден. Нека не забравяме също така, че човешката кърма съдържа достатъчно природен витамин С, ензими и здравословни компоненти, които доставят на бебето точните дози, от които то се нуждае.
  • Калций. Минералният калции или още нар. елементарен калций не съществува свободно, а е в съединение с други химични елементи и всяко такова съединение съдържа различни количества елементарен калций. Например Ка-карбонат съдържа 40% елементарен Ка, Ка цитрат – 21%, Ка глюконат – 9% и Ка лактат – 13%. Производителите много често пропускат да ни информират коя точно добавка използват и изписват на етикета само „калций”. Това може да доведе до объркване за среднодневния допустим прием на детето, а свръхприема на калций може да доведе до мускулна слабост, запек и подуване на корем. Калцият също така може да попречи на усвояването на желязо в организма
  • Натриевия глутамат (Е621) намира широка употреба и в много големи концентрации за овкусяване на чипс, царевични пръчици и други бързи храни, придавайки им "апетитния вкус" умами. Но се смята, че синтетичния мононатриевият глутамат е силен невротоксин.

3 коментара:

  1. Съгласна съм, че трябва да се внимава какво съдържат храните, ама дори да ми напишат кой точно калций има нито знам колко трябва да е приема, нито мога да запомня абсолютно всички вредни елементи. В общи линии ми се струва,че в днешно време ако искаме да купуваме нещо просто трябва да прегледаме в коя разновидност на продукта има най-малко съмнителни неща.

    ОтговорИзтриване
  2. Когато пазаруваме, особено храната си, най-добрата тактика е да прочетем етикета и да избягваме тези стоки, които предизвикват у нас дори и най-малко съмнение. Не е нужно да се знаят имената на всички вредни добавки и съставки, достатъчно е да бягаме от всяка една, която буди съмнение. С това напълно подкрепям коментарът преди мен :)

    ОтговорИзтриване
  3. Човек започва да се замисля повече при пазарене, когато стане родител. Защото в един момент на всеки става ясно,че най-скъпото,което имаме са нашите деца! Така че,хора,четете за токсичните съставки,които се съдържат в храните,опаковките,напитките, играчките и МЕДИКАМЕНТИТЕ! И ги избягвайте! Ако искате Вие и Вашите деца да сте здрави! Ще разберете,че не сте си загубили времето! С уважение!
    д-р Р.Кирова

    ОтговорИзтриване