Какво бихме направили, ако вземем най-доброто, което нашата цивилизация е научила до тук и го приложим в един експеримент за един по-добър свят? Представяме проекта Отворена Екология, един от най-известните нови и устойчиви проекти в света.
Какво е Отворената Екология?
Отворената Екология е мрежа от земеделци, инженери и поддръжници, които създават Платформа за Изграждане на Глобални Селища (Global Village Construction Set – GVCS), отворена, с ниска цена и висока продуктивност, технологична платформа позволяваща лесното „направи си сам“-производство на 50 индустриални машини, които са нужни за изграждане на устойчива цивилизация с модерен комфорт. Чрез изграждането на устойчиви общности, използващи GVCS платформата и екологично земеделие, се поставят основите на едно отворено общество, в което нуждите на всички хора са покрити и всеки един човек има достъп до информация, материална продуктивност и справедливи системи на управление, за да може да развие пълния си потенциал.
В буквален превод „отворена“ означава, че знанието за възпроизвеждането на всеки един продукт е достъпно безплатно (отворен код), а екология е науката за живите връзки между организмите и тяхната природна среда. Чрез нашата способност да преобразуваме директно природните ресурси, които ни изхранват и развиват, ние се свързваме с природата.
В буквален превод „отворена“ означава, че знанието за възпроизвеждането на всеки един продукт е достъпно безплатно (отворен код), а екология е науката за живите връзки между организмите и тяхната природна среда. Чрез нашата способност да преобразуваме директно природните ресурси, които ни изхранват и развиват, ние се свързваме с природата.
Проектът се основава от Марчин Якубовски, който след като става Доктор по термоядрена енергетика в САЩ, разбира, че формалното образование не се занимава с решението на сериозните световни проблеми, пред които сме изправени. Напуска образователната система и се отдава на изграждането на устойчиво селище. След като загубва прекалено много пари по технологиите, необходими за неговото изграждане, той решава, че трябва сам да разработи тези технологии и така се ражда Платформата за Изграждане на Глобални Селища (GVCS).
Дизайнът на всяка една технология следва повече от 40 основни устойчиви ценности, част от които са: отвореност (цялата информация и ноу-хау са достъпни за всеки чрез wiki); ниска цена (цената на построяване или купуване на машините е средно осем пъти по-ниска от тази на индустриалните машини); модулярност (всички машинни части са взаимозаменяеми за да се постигне разнообразие от функционалности чрез малко на брой елементи; лесен за самообслужване (без нужда от скъпо платена поддръжка); направи си сам (потребителя има пълен контрол върху дизайна, производството и промяната на GVCS машините); затворен цикъл на производство и др.
GVCS платформата покрива основните инфраструктури за изграждането на устойчиви селища:
Жилищна инфраструктура – чрез използването на преса за компресиране на почва, бетон-миксер, триосна CNC дъскорезница, балопреси и други машини могат да се строят модулярни екологични къщи.
Селско стопанство – целта е да се демонстрира най-добрата система за изхранването на 100-200 човека чрез основен екип от четири агроеколози. Машините, които ще спомогнат за това са: трактор, булдозер, редосеялка, багер, скрепер, механизирана сеялка, косачка, товарач, дисков култиватор, резачка за сено, копач на окопи, готварска печка, доилна машина, комбайна, преса за балиране, машина за пробиване на кладенец и други.
Индустрия – чрез затворен цикъл на производството, гъвкаво производство, висока производителност и платформа за глобално споделяне на отворени дизайни се постига локализация на производството. Машините, които ще спомогнат за това са: мултимашина, CNC машини за лазерно и плазмено рязане, заваръчни машини, индукционна пещ, CNC маса за рязане, валцовъчна машина, механична преса, 3D принтер, 3D скенер, CNC фреза за схеми, индустриален робот и други.
Енергия – чрез слънчевата и вятърна енергия може да се постигне децентрализирано генериране на енергия. Машините, които ще спомогнат за това са: силов куб, пелетна горелка, соларен концентратор, електрически мотор и генератор, хидравлични мотор, батерия от никел и желязо, парен двигател, вятърна турбина и други.
Материали – производството на алуминии и биопластмаса от локални ресурси.
Транспорт – включва кола и камион.
Статус и близко бъдеще
Проектът се развива във фермата „Фактор И Фарм“ близо до Канзас Сити, САЩ. Завършени като продукти са силовия куб, пресата за компресиране на почва (с продуктивност 16 тухли на минута), трактора и мелачката на почва. Тези машини вече доказаха осем пъти по-ниска цена в сравнение с индустриалните им еквиваленти и принципа на модулярността. До края на 2011г. ще се отвори в уикито на Отворената Екология цялата информация как да се построят и използват.
|
| |
трактор |
Същевременно се разработват CNC маса за рязане, CNC дъскорезница, бормашина преса, бетон-миксер, резачка за сено, преса за балиране, обратна лопата, парен двигател, машина за обработване на метал, индустриален робот и други машини. Те ще се използват през 2011г. за построяването на модулярни екологични къщи и на работилницата. Стените на къщите ще са от тухли от почва и бали сено, за да се постигне супер изолация.
През 2012г. започва масивно паралелно разработване на останалите машини и тяхната документация. След като машините са готови ще се построи първото селище от 200 човека, използващо GVCS платформата, което ще трябва да докаже, че е възможно съществуването на отворено общество с локална икономика.
Европейска мрежа на Отворената Екология
Образува се и Европейската мрежа на Отворената Екология. Николай Георгиев, заедно с други европейци, участват дейно в нейното развитие. Целта на Европейската мрежа е да подпомогне развитието на GVCS технологиите и да създава и развива отворени селища в Европа. В момента мрежата намира финанси, осъществява връзки с различни общности и хора от европейските държави и подготвя изграждането на първото Отворено Селище в централна Европа. Търсят се и хора, които да започнат първото Отворено Екологично Селище в България.
Важност
Самият проект е от изключителна важност за развитието на човечеството в този момент от историята. След експоненциалното развитието на Интернет и отворено споделянето на все повече информация, през последните 2-3 години започваме да развиваме и отворен хардуер. Чрез отвореността, модулярността си и всички други ценности, Отворената Екология наистина съчетава най-добрите и устойчиви технологични принципи в едно. След развитието на технологиите, като се добавят дълголетните знания и практики на Пермакултурата, екологичното земеделие и социалния живот, тогава имаме пряката възможност за изграждането на едно отворено общество на Земята и за пълно разгръщане на човешкия потенциал.
Базирайки се на локални ресурси, се създава така наречената Ресурсна Икономика, която може да се развие навсякъде по Земята, където има слънце и почва. Поради дигиталното запазването на информацията, всички сегашни и бъдещи поколения могат да я използват и надграждайки я да създават все по-устойчиви общества.
За повече информация, може да посетите официалния сайт на Отворената Екология: http://opensourceecology.org/ или да се свържете с Николай Георгиев.
Няма коментари:
Публикуване на коментар