Изборът на устойчиво решение за коледната елха не е лека задача. Всеки сам трябва да прецени най-приемливия вариант за себе си. Лично аз до скоро вярвах, че най-доброто решение е жива елхичка, купена в саксия. Обаче, след неуспешния си опит да запазя живо такова дръвче, вече не съм така убедена, че това е работа за всеки. Елхичките са горски дръвчета и не са почитатели на саксиения живот в затворени пространства, пък било то и за кратко време преди да ги присадим навън. Изискват внимание и специална грижа. Кореновата им система е по-широка от короната и затова обикновено се орязва, за да може да се напъха в тесните саксии, в които се продават. Специалистите ни съветват да не купуваме големи елхички в малки саксии, защото едва ли ще преживеят до пролетта. Изобщо живата елхичка в саксия ми се струва скъпо решение, на което може да се насладиш у дома само една Коледа и рискът тя да изсъхне никак не е малък.
Някои хора се застъпват за изкуствените елхи, именно защото при тях няма риск да погинат и могат да се използват няколко поредни години. Недостатъкът при тях е, че са изработени от невъзобновяеми ресурси и разбира се, не носят очарованието на естественото дръвче.
Отсичането на елхички би било някакво устойчиво решение само ако се прави в райони, където гората оредява по естествени причини или на местата в нея, обособени специално за целта - горските стопанства за елхички. И все пак, отглеждането на елхички в стопанствата е екологичен проблем, защото се използват промишлени химикали; защото върху едни и същи горски площи години наред се отлежда моно-култура, с което се нарушава биоразнообразието; защото при сечта се отделят извънредно много въглеродни емисии и не на последно място, защото в България този бизнес провокира незаконната практика да се изсичат и дръвчета от естествените горски площи. Да не забравяме и чисто етичния въпрос да отсечете едно дръвче, за да го използвате няколко дни и след това да го изхвърлите на сметището.
Напоследък се предлагат и различни авангардни решения за коледното дърво, изработени от картон, шишарки, стари палети или друго. Това със сигурност е екологично, устойчиво и етично решение, но каквото и да си говорим, личното ми мнение е, че такова дръвче не би зарадвало децата ми. Не би донесло коледното настроение у дома. Но такова коледно дръвче е много добро решение за офиса, където иновативния устойчив дизайн би подхождал чудесно на работната среда. Ако творението е съвместно екипно дело, вместо да го поръчвате по интернет какво по-добро от това :)
Има ли начин да се радваме на естествено, живо коледно дръвче, което да не пострада, а да продължи да живее здраво и след празника? Как да постъпим най-етично и екологично? Всичко зависи от вашата лична преценка и възможностите ви да се грижите за едно живо създание. Моето лично решение е да отгледам дръвче, което може да вирее здравословно в саксия вътре у дома или на терасата - бонзай, туя, кипарис или друго иглолистно. То няма да бъде традиционната елхичка и може би няма да е перфектно с по-рехавите си иглички, но ще се адаптира по-леко и ще остане живо. Може би то ще порастне голямо, ще ни радва още много Коледи и децата ми ще запазят за дълго спемените с Нашето Коледно Дръвче.
Вместо от градинския сектор на някой строителен хипермаркет по време на коледната офанзива е по-добре дръвчето да се купи от специализиран озеленителен магазин, на който имате доверие, че работят професионало и където ще ви консултират най-добре за грижите, които да полагате.
В някои държави вече има фирми, които предлагат да си наемеш коледно дръвче в саксия, като след празника имат ангажимента да го приберат и да се грижат за него до следващата година. Това би било чудесно решение за хората, които не се чувстват уверени в градинарството.
Каквото и да решите със сърцето си, то е най-правилно!
Прочетете още:
Наръчник за Весела Еко Коледа - част 1
Еко варианти за коледната ни украса и подаръци (Наръчник за Весела Еко Коледа - част 3)
Няма коментари:
Публикуване на коментар