Остават броени дни до старта на нашия нов сайт!

Последни публикации

Децата като масов потребител

В този материал са използвани избрани откъси от книгата "Близо до бебето" на Василена Доткова
Снимки Калина ме снима



Производителите на бебешки храни и стоки арогантно печелят от мисленето на родителите и от намирането на нови, още по-атрактивни начини да се показват продуктите на малките деца. По-голямата част от бебешките и детски храни, които се смятат за здравословни, «подсилващи растежа на децата», се оказват junk food (храни без особена хранителна стойност с високо съдържание на мазнини, сол или захар). Но ние лесно приемаме, че един продукт е хранителен, щом на опаковката му се твърди, че притежава определени хранителни качества. Най-често се подлъгваме по опаковките и рекламите, на които ни показват спортуващи анимационни герои. Оказва се, че е необходима голяма доза концентрация и съобразителност за да пазаруваме успешно безвредни стоки за децата си. Компаниите пък за играчки и медиите се стремят да утвърждават, че техните стоки помагат на децата да учат. Убеждават ни, че те трябва да бъдат стимулирани да учат още от първия ден и че телевизията е законно образователно средство за бебета.
Добре, но веднъж осъзнали заблудите на наш гръб, започваме да се питаме има ли начин да избягаме от действителността, която ни притиска отвсякъде?


Когато си родител, все отнякъде някакви експерти ти обясняват как детето ти просто не може да премине през определена фаза от развитието си, без да притежава определен продукт. Без памперси и шишета, например, животът е немислим. Без специален уред за затопляне на бебешката храна детето ще бъде ощетено и ще му липсват благата, на които се радват връстниците му.

Когато стане дума за начина на гледане на бебето, постоянно се говори за свобода на избора, за стил на родителство. На моменти нещата започват да звучат малко като избор на плочки за банята и завеси в хола. Ясно е, че правото на избор е голяма сила на всеки човек, а и в консуматорското общество непрекъснато ни се напомня колко много различни възможности имаме и как въобще не сме длъжни да приемаме това, което ни се предлага. Проблемът при избора на стил на отглеждане на бебето е, че никой не го пита какво избира то. Още повече, че в този случай природата вече е взела някои решения вместо нас толкова много пъти, че на практика ги е вградила в телата ни. Когато бебето се роди, природата не дава на майката избор дали да започне да произвежда мляко или не. Процесът започва в тялото й независимо от нейното съгласие. Ако бебето не бъде в близък контакт с родителите си след раждането, то ще страда и ще плаче, независимо от желанието на когото и да било. Бебето се ражда заредено с определени очаквания за среда, която да е добра за оцеляването му. Условията, които тази среда трябва да му осигури, включват постоянен близък контакт с родителите и постоянен достъп до храна. И ако детето е жизнено и здраво, то ще ни побърква от плач всеки път, когато отказваме да задоволим тези очаквания. Нещо повече, понеже майчиното тяло е супер важна част от средата, която бебето обитава, тялото и дори съзнанието ни ще реагират болезнено на незадоволените нужди на детето. Така трябва да бъде. Телата ни знаят какво да правят, бебетата ни също. Когато се вслушаме в тях и ги оставим да действат по своя мъдър начин, хармонията е изумителна.

Храни
Здравословното хранене по принцип си е хубаво нещо, но когато бебето започне да бърка в чиниите на мама и татко, става особено важно да се внимава с какво се хранят всички в семейството и какви навици и вкусове ще възпитат у малкия човек. Първите храни, с които детето се запознава, обикновено са зърнените, зеленчуците и плодовете. Независимо дали захранваме бебето с домашно приготвена храна или купуваме бебешки каши и пюрета от магазина, най-доброто, което можем да направим, е да изберем биоварианти. За щастие изборът на биопродукти в магазините в България започна бързо да се увеличава . А с тях със сигурност ще сведем до минимум изкуствените химикали, които детето ще поглъща с храната.

Ако няма биоопция, в България все ще се намерят чисти храни, отгледани с любов от роднини или приятели – или просто може да се пазарува от познат производител. Много добър и икономичен вариант е да купуваме сезонни плодове и зеленчуци, да ги приготвяме и пасираме и след това да си ги замразим на порции във формичка за лед. Замразените кубчета могат да се прехвърлят в буркан например. През следващите месеци от тях можем да си приготвяме най-различни домашни смеси за храна на бебето. Така варим по-голямо количество плодове и зеленчуци наведнъж и пестим енергия. А пълният фризер също изразходва по-малко ток от празния. Освен това имаме сезонна и чиста продукция, готова за използване по всяко време. Всички тези варианти помагат за по-малко излагане на детето на вредни химикали, пестициди и изкуствени торове, а и вкусът е по-добър. Все пак, когато даваме на бебето да вкуси нещо за първи път в живота си, трябва да представим храната в най-добрата й светлина.

Силно преработените храни, съдържащи много захар или сол, оцветители, консерванти, овкусите ли, трансмазнини и всякакви Е-та определено не са подходящи за малки деца. Но всъщност много от тях се рекламират и продават именно като детски продукти. Това се отнася за всички царевични пръчици и снаксове, чипсове, солети и бонбони. Изглежда защото са евтини и достъпни, те са ужасно популярни. А когато всички деца наоколо ядат такива неща, става ужасно трудно да обясниш на едногодишното си дете, че всъщност не са хубави. Когато детето започне да проявява интерес към храни, които може да хваща с пръсти и да слага само в устата си, винаги е по-добра идея да му предложим нарязани на малки парченца плодове, добре сварени дребни макарони или ситно нарязани зеленчуци, бананови кубчета, оваляни в пшеничен зародиш и още безброй варианти, които въображението и вкусът на детето ще ни подскажат.

Козметика
Предложенията в областта на бебешката козметика са много и често се опитват да си изградят образа на луксозни, медицински, научноразработени продукти, способни да решат куп проблеми, които всъщност самите те често създават. Бебешката кожа е спосбна много добре да се грижи сама за себе си, особено ако не я излагаме на екстремни условия като прекалено често къпане и миене със силни препарати, дълги часове със спарващ наакан памперс и други подобни. В първите седмици бебето спокойно може да се къпе само с вода и при нужда да се маже с чисто растително масло като зехтин (в някои магазини има и био), бадемово или кайсиево. А когато решим да използваме някаква козметика, ето какво е добре да търсим на етикета:

• Търсете продукти с натурални масла, без петролни продукти (като вазелин или течен парафин) и по възможност направени изцяло от растителни съставки.

• Избягвайте парабените, консервантите, триклозана, натриевия лаурил или лаурет сулфат (съдържат се в повечето сапуни, шампоани и въобще в пенещи се средства за миене), диоксан, пропилен гликол, синтетичните аромати и оцветители, фталатите, както и вещества от които се получава формалдехид ( това са formalin, formal, methyl aldehyde, diasolidinyl urea, DMDM hydantoin, imidazolidinyl, quaternium-15).

• Първата паста за зъби на детето трябва да бъде без флуор. Свръхдозирането на флуор от различни продукти “обогатени” с него, се свързва не само с потъмняване и корозия на зъбния емайл, но и с мозъчни увреждания. Флуорът е заподозрян и за други здравни проблеми, сред които намалена функция на щитовидната жлеза и дори рак на костите, според учени от Харвардския университет.

• Не прекалявайте с продуктите за слънце, защото съдържат вредни съставки и пречат на кожата да образува витамин Д. По-добре е да са с по-нисък фактор, а за сметка на това малките деца да се излагат на слънце много внимателно и извън най-горещите часове на деня.

Подробна информация за безопасността на повечето козметични продукти може да се намери в http://www.cosmeticsdatabase.com/.

Няма коментари:

Публикуване на коментар