Интервю на Гергана Кабаиванова с Анна Карова, изпълнителен директор на Кю Сертификейшън АД
Част 1
Във връзка с недоверието на голяма част от хората у нас за истинността на биопродуктите и по повод на някои репортажи в медиите, спекулиращи че те са само маркетингов трик, решихме да направим среща с една от биосертифициращите фирми в България.
С Анна Карова, изпълнителен директор на Кю Сертификейшън АД проведохме откровен разговор за нагласите на обществото ни към биосертифицираните продукти и по-специално какво ги провокира. Така получихме интервю с много ценна информация, която няма как да не публикуваме в две части, фокусирайки се достатъчно и по двете важни теми, които обсъдихме.
Очаквайте втората част на интервюто, която е посветена на убеждението, че в България има черен пазар за купуване на биосертификати.
Снимка БИОСЕЛЕНА |
Защо българите гледат така недоверчиво на биопродуктите?
Повечето хора не са наясно какво е биопродукт, но вината не е тяхна, защото те няма от къде да получат тази информация. Свикнали сме да казваме, че държавата нещо не прави, но наистина и в този случай нейна е отговорността да популяризира биологичното земеделие и биопродуктите. Тя трябва да информира обществеността как да разпознават био продуктите и защо да ги предпочитат. Такава е политиката на повечето европейски държави.
Също така, в европейските страни за популяризирането на биопродуктите до голяма степен играят роля и самите био магазини, които се явяват много силен консултант. Там освен голямо разнообразие от био продукти се осъществява и своеобразна социална комуникация, чрез която хората се информират най-детайлно.
У нас много хора се заблуждават, че това, което произвеждат баба и дядо на село е био, но има една много съществена разлика. При домашно произведената продукция липсва тази проследяемост – системата за контрол, която е строго изискване при био сертифицираните продукти.
Друг много силен фактор, който от дълго време компрометира био сертифициарните продукти са био ментетата. За съжаление няма никакъв напредък по този въпрос. Супермаркетите са заляти с фалшиви био храни във всяка една категория, които претендират че са „био” или „еко”, а не притежават съответния сертификат. Такива продукти никой не ги контролира, въпреки че вече има санкции по Закона за храните.
Контролът, който трябва да осъществява самата държава е в две направления. Едното направление е да се идентифициарт фалшивите продукти, след което производителите и търговците, които ги предлагат да бъдат санкционирани по съответните мерки в закона. Другото направление е да се осъществява контрол върху вече сертифицираните продукти, защото там също не са изключени нередности и който го твърди не е искрен. В този случай инспекторите на Агенцията по храните би следвало да взимат проби точно от такива продукти на случаен принцип. От взетите проби трябва да се правят анализи за да се види дали отговарят на изискванията за био. Но за съжаление такъв контрол не се осъществява.
Какво би следвало да направят потребителите, които искат да сигнализират за фалшиви био продукти в търговската мрежа?
Би следвало да изпратят сигнал до отдел „Биологично земеделие” на Министерството на Земеделието и Храните, които са компетентния орган, контролиращ биоземеделието у нас. Другия вариант е да изпращат сигналите в регионалните инспекции на БАБХ (Българска Агенция по Безопасност на Храните) или в Комисията за Защита на Потребителите.
От друга страна по-голям смисъл и по-голяма реакция ще се получи ако хората сигнализират на нас или другите биосертифициращи органи в България, че в някои продукт, сертифициран с нашето лого има нещо нередно. Тогава ние ще вземем бързи мерки, защото това е в наш интерес.
Изумявам се, че дори и компетентни хора на високи постове разпространяват информация в медиите, че фирмите производители и търговци на био ментета не могат да бъдат санкционирани. Това не е вярно, Закона за храните регламентира такива наказателни мерки.
Трябва да е ясно обаче, че ако някой може нещо да направи по въпроса с фалшивите био продукти, то това са самите потребители, които да подават сигнали на съответните органи.
В интерес на истината, за 8 години работа ние сме получили един единствен сигнал от потребител и то наскоро. Тогава похвалих човека за инициативността му, а той ми отговори: „Знаете ли, аз не вярвах, че някой ще реагира на сигнала ми”. Това ми говори, че хората не виждат смисъл да протестират.
Вижте втората част на интервюто: "Обективна ли е биосертификацията?"
Няма коментари:
Публикуване на коментар