Остават броени дни до старта на нашия нов сайт!

Последни публикации

Биопластмасите: устойчиво решение за опаковките

Източник: BioFach
Снимка: Keattikorn
Днес, пластмасата като материал не се ползва с особено добра репутация. За тази ситуация допринасят оскъдните ресурси на петрол, проблемът с отпадъците и спешната необходимост за опазване на климата.
От друга страна, през последните години пластмасите, произведени от възобновяеми суровини и биоразградими полимери, бързо наваксват както  на външен вид, така и като възможни приложения. Европейската Асоциация за Биопластмасите е изчислила, че пазарът е нараснал с 30 - 40% през 2010 г. Актуално проучване на института Ceresana Research of Constance отделя над 400 страници за различните видове биопластмаси, техните възможни приложения, сертифициране, оползотворяване и рециклиране, както и перспективите на пазара в Европа, Северна Америка и Азиатско-Тихоокеанския регион.
 

Проучването показва, че потреблението на биоразградима пластмаса, за която основните суровини засега са на основата на нишесте, захар и целулоза, се е увеличило с 600% през последните осем години. Пластмасите, изработени от нишесте в момента доминират в Европа. Правят се опити с растителни материали, повечето от които положителни и все повече и повече нарастват възможните им приложения за практическа употреба. Както проучването описва, биопластмасите вече намират безспорно приложение в някои специални области, като компостируемите фолиа за мулчиране при обработката на почвата. Но все още има някои неща за доусъвършенстване като това, че не всички биопластмаси подлежат на компостиране, трябва да се оптимизира влаганата енергия и да не се допуска конкуриране между културите, отглеждани за възобновяеми суровини и хранителните. Генното инженерство също трябва да стане табу.
 

Биопластмасите се използват в продуктите за всекидневна употреба. Успешни примери за това са торбите за отпадъци, пазарските чанти, опаковките, уплътняващите материали, еднократните прибори за хранене, а също така конзолите за коли и медицинските импланти. Има редица пионери при използването на биопластмаси, особено в органичния сектор. Например, холандската компани Eosta за търговия на едро с плодове и зеленчуци, използва биопластмасови опаковки от 2005 г. насам. Като допълнение на  известните предимства по отношение на околната среда, наскоро Университетът Wageningen откри още ползи: опакованите в биоразградима PLA (полимлечна киселина) чушки и домати издържат средно 2 дни повече в сравнение с конвенционалните опаковки. Lehmann Natur, немска компания за търговия на едро със свежа еко продукция, също работи с опаковки от възобновяеми суровини. Силно е нарастнала информираността за този сегмент и са се увеличили запитванията от търговията. Най-голямата пречка е цената, която е до 30% по-висока от тази на конвенционалната пластмаса. Търговския бранш в сектора с органични храни използва чанти за плод-зеленчук, както и торбички. Например BioCompany, верига в Берлин, работи с компостируеми торбички за 8 цента на касата, от които 2 цента отиват в Бранденбургската асоциация за опазване и рекултивация на полезни растения във Верн.
 

Италианската бутилираща компания за минерална вода Sant'Anna въведе на пазара компостируема "био бутилка" . Sant'Anna е изчислила, че ако премине изцяло на бутилката на американската компания Nature Works , с нулеви емисии ще се спестяват над 170 000 литра суров петрол годишно. Ще има ползи. До скоро Италия беше отговорна за потреблението на една четвърт от найлоновите торбички в Европа, около 200.000 т годишно, но от януари 2011 конвенционалните найлонки са забранени.
 

Ситуацията при биокозметиката е по-сложна. Към опаковките на тези продукти има много високи изисквания, но и тук се наблюдава по-висок интерес към устойчивите и био пластмаси. Английската компания за проучване на биопазара Organic Monitor е установила, че опаковките за козметика оставят най-голям екологичен отпечатък. Въпреки това, производителите на биокозметика все още с неохота въвеждат разграждащи се опаковки. Използването на устойчиви материали и намаляването на външните опаковки, обаче, е начин за редуциране на отпадъците и за облекчаване на тежестта върху околната среда. Чрез кампанията си 'Рециклирай капачките с Aveda', американската марка Aveda е успяла да събере и рециклира 37милиона винтови капачки от полипропилен. Междувременно вече над 80% от капачките се правят от рециклирани материали. Италианският производител Leoplast, например, предлага капачки VegetalPlastic, които Ecocert препоръчва за биокозметиката.
Биопластмасовата индустрия има обещаващи перспективи: разработват се все нови и нови технологии, експериментира се с иновативни суровини. Например, двама млади немски изследователи са разработили нова биопластмаса на основата на протеини от грах. Основа за този пионерски продукт е прах от грах, който се явява отпадъчен продукт в големи количества при промишленото производство на нишесте. Патентът вече е заявен. Качествата на растителните пластмаси не отстъпват на тези от минерални масла, казват от PolyNature GmbH, филиал на Университета в Хале, Германия.

Няма коментари:

Публикуване на коментар