Остават броени дни до старта на нашия нов сайт!

Последни публикации

Дрес код: Етичен стил

Автор Гергана Кабаиванова
Биото поредното модно увлечение ли е? За да намерим отговор на този въпрос, първо трябва да си отговорим на друг - отговорното отношение към бъдещето на планетата ни може ли да бъде нещо преходно и елитарно? Принципът на устойчиво развитие заема своето достойно място и в сферата на стила и облеклото.
До скоро под еко мода в стила на обличане си представях скучни плетени пуловерчета от останали гранки прежда или кичозни рокли, съшити от найлонови торбички и капачки от кока кола, но днес този бранш е развиваща се философия с тенденция за устойчивост, която ни разкрива един нов прелестен свят. 
Етичната или както още я наричат еко модата е новаторски подход в дизайна, материите и производството на облекло и аксесоари, който увеличава ползите за хората и обществото като същевременно минимизира въздействието върху околната среда. По смисъла на етичността, този подход надхвърля екологичните принципи и се стреми да вземе активна роля в намаляването на бедността, устойчиво създаване на поминък, минимизиране и противодействие на промишленото замърсяване на околната среда. 
Принципът на усточивост в етичната мода интегрира три основни изисквания. Социален ангажимент - отвъд модата да подобрява способностите и благосъстоянието на хората и обществата, защото всеки моден бизнес в крайна сметка зависи от хората зад него. Ангажимент към околната среда като се минимизира въздействието върху нея от всички бизнес операции и от цялата търговска верига. По възможност да се инициират и подкрепят допълнителни екологични дейности извън основния бизнес като например повишаване на осведомеността. Третото изискване е стабилен финансов бизнес модел, без какъвто нито едно от по-горните изисквания не може да бъде постигнато. Добрите намерения, без ефективна структура за бизнеса, може да имат обратен ефект. Устойчивият подход включва качествени продукти и услуги, които отговарят както на нуждите на пазара, така и на изискванията и също така са почтенно маркетирани.


Критерии на Еко модата

Еко материали - използват се естествени суровини като памук, лен, бамбук, коноп и коприна, обработени с минимум процеси, както и суровини от рециклеруеми пластмаси.

Органичните материи имат преимущество.

Рециклирани материали - всичко, което е направено от вече съществуващи материали, текстил, метали или влакна. Те често пъти се регенерират от стари дрехи и аксесоари и се преработват в нови такива. Влакната могат да бъдат наново използвани от вече употребявани тъкани като бъдат изпредени повторно и използвани за ушиването на нови облекла.

Веган стил. Продуктите се произвеждат без употребата на животинска кожа или тъкани. Пример за веган продукти са обувки или чанти, направени от "растителна кожа", за която е използван амазонски каучук вместо животинска кожа или пък други рециклирани или изкуствени материи.

Занаятчийския принцип насърчава умения като бродерията, които запазват увековечаването на потомствените традиции.

Принципът "бавна мода" насърчава изработването на облекло и аксесоари по поръчка, а не на конвейр. Това е начин за насърчаване на качеството и редуциране на масовото производство на стоки за кратка или еднократна употреба.

Справедлива търговия - насърчават се международните стандарти на труда (като разумни работни часове, без детски труд, толерират се синдикатите, справедливото заплащане и др.), природозащитната и социалната политика в областите, свързани с производството на стоките. Справедливата търговия се фокусира върху износа от развиващите се страни към развитите.

Втора употреба или както още ще го срещнете "Vintage" е общ термин за нови или дрехи втора употреба, създадени в периода от 1920 до 1975 година. Въпреки това, терминът често се използва по-общо за дрехи втора употреба или "up-cycled" дрехи (дрехи втора употреба, на които е даден нов живот чрез някакъв вид персонализиране).

Няма коментари:

Публикуване на коментар