През лятото консумираме повече пресни плодове и зеленчуци, течности и разхладителни напитки. Менюто ни изобилства от по-леки храни. Как да съхраняваме продуктите, които сезонът ни предлага в изобилие, и да спестим време и пари? Добре е да имаме предвид няколко основни техники за съхранение на храната по-дълго време, въпреки високите температури.
1. В хладилника може да се съхраняват следните плодове - ябълки, круши, ягоди, череши, киви, смокини, грозде, сини сливи, кайсии.
2. Зеленчуци, които са подходящи за хладилника - спанак, моркови, целина, репички, салата.
3. Плодове и зеленчуци, които не се препоръчва да се държат в хладилника, защото ще потъмнеят - банани, ананас, пъпеш, картофи, тиквички, домати и краставици.
4. Плодовете не е добре да се затварят в контейнери или в пластмасови съдове. Те трябва да могат “да дишат”.
5. Ябълките са издръжливи, но се запазват още по-дълго, ако ги държим в найлонови торбички и ги измиваме със студена вода веднъж седмично.
6. Малотрайни плодове като кайсии, нектарини, круши и сливи не трябва да се съхраняват заедно с такива, които издържат по-дълго. Същото се отнася и за презрелите и неузрели плодове - първите може да причинят гниене на вторите.
7. По-добре е да се купуват плодове и зеленчуци в по-малки количества, за да престояват за по-кратко.
8. Температура между 13°C и 7°C може да запази живота на плодовете до 22 дни.
9. Има плодове, които позволяват замразяване и съхранение за по-дълго. Това са ананас, ябълка, кайсия, черни череши, ягоди. Съхранението по този начин не трябва да е за повече от 6 месеца. Тропическите плодове и гроздето не са подходящи за замразяване.
Преди да купим...
Вече можем да купим разнообразни плодове през всеки сезон. Най-добрият избор обаче е да вземем сезонните плодове. През пролетта и лятото купуваме освежаващи и богати на вода плодове като ягоди, диня, пъпеш. През есента е хубаво да се храним с по-енергийни и захарни плодове като грозде и круши. През зимата цитрусовите плодове, богати на витамин С, са много полезни.
В магазина трябва да избираме плодове с хубав цвят, без наранявания, петна или меки участъци. Затова, когато купуваме, се препоръчва да взимаме непакетирани плодове, за да ги изберем по-лесно.
Ако няма да консумираме плодовете веднага, по-добре да ги купим не напълно узрели. Вкъщи ще имат възможност да дозреят на стайна температура.
Няма коментари:
Публикуване на коментар